Return to Headlines

At “5-A Day,” Cougar Community Celebrates Student Achievement

5A Awards Ceremony, March 4, 2020

Dell City School students, staff, parents and community members came together in Cougar Gym March 4 for “5A Day” and it was a chance to celebrate student achievement in the classroom, in academic UIL competitions and more. Events Coordinator Catrina Wilson announced winners of Awards for Academics, Attendance, Athletics and Activities, and Supt. Ruben Cervantes, Principal Carlos A. Contreras and classroom teachers passed out the certificates.

 

Winners among the youngest Cougars, the pre-pre-K class, included: Rickayla Hanshaw, with the “Best Handwriting” award; Luna McCray, with the “Best Problem Solver” award; and Matthew Rangel, with the “Hardest Worker” award.

 

Among pre-K students awards recipients were: Makenzie Alvord, with the “Friendship” award; Magdalena Coto, with the “Most Cheerful” award; ; Michael Radunz, with the “Most Cheerful” award; Russell Rakes, with the “Best Manners” award;; Allison Rodriguez, with the “Promethean Board Leader” award; and Elisa Rodriguez, with the “Best Leadership” award.

 

Kindergarten award recipients were: Jax Cruz, with the “Most Improved Character” award; Amari Estrada, with the “Most Improved Reader” award; Christian Medina, with the “Best Handwriting” award; and Leonardo Segura with the “Best Builder” award.

 

In first grade, award winners included: Eliseo Campos, with the “Best Speller” and “Best Penmanship” awards and for AB Honor Roll; Mia Garcia-Estrada, with the “Math Graphing Guru” award and for perfect attendance and AB Honor Roll; Jaydan Perez, for the “Best Researcher” and “Best Speller” awards, perfect attendance and A Honor Roll; and Nicholas Radunz, for the “Best Researcher” award and AB Honor Roll.

 

Second-grade award winners were: Nathan Ainsworth, for the “Best Technology” award; Jose McCray, for A Honor Roll, perfect attendance and the “Best Researcher” and “Math Graphing Guru” awards; Jesus Rodriguez-Velarde, for A Honor Roll and the “Best Researcher” and “Math Graphing” award; Dana Segura, for AB Honor Roll and the “Best Penmanship” award; and Gabriela Velarde, for the “Best Penmanship” award.

 

In third grade, award recipients included: Rachel Medina, for AB Honor Roll, for the “Best Poet,” “Best Penmanship” and “Best Historian” awards, and for her eighth-place showing in the “ready writing” event at UIL; Emmett Muise, for A Honor Roll, “ the “Best Poet,” “Best Actor” and “Best Historian” awards, and for fourth place in both storytelling and ready writing at UIL; and Grayson O’Leary, for the “Math Guru” award and for taking 10th-place in UIL ready writing.

 

In fourth grade, the winners were: Aurora Bell, for A Honor Roll, the “Best Poet” award and taking eighth in spelling, 12th in number sense and fifth in ready writing at UIL; Anthony Galvan, for the “Best Poet” and “Best Penmanship” awards, for AB Honor Roll and for 11th in spelling, 10th in number sense and 17th in ready writing at UIL; Zachary Mendoza, for perfect attendance, the “Cursive King” award and A Honor Roll; Texana Scarbrough, for perfect attendance and A Honor Roll, the “Best Actor” and “Best Scholar” awards, and for 10th in spelling and seventh in ready writing at UIL; and Violeta Solis, for the “Math Guru” and “Best Scholar” awards and for taking 11th in number sense at UIL.

 

Fifth-grade students recognized at 5-A Day included: McKenna Crabb for the “Best Seller” award and A Honor Roll, and for taking second in spelling, fourth in number sense and 10th in dictionary skills at UIL; Samanta Espinoza, for the “Caring” award and for taking ninth in UIL dictionary skills; and Cassidy Hale, and for the “Most Creative” award.

 

In sixth grade, students honored at the ceremony included: Brandon Crabb, for the “Excellence in Listing” award and AB Honor Roll, and for taking first n listening, fourth in ready writing, ninth in spelling and eighth in dictionary skills at UIL ; Nicole Martos, for the “Math Facts Master” award and A Honor Roll, and for taking second in math, fourth in spelling, seventh in numbers sense and eighth in ready reading at UIL; Rhiannon Muise, for the “Super Reader” award and A Honor Roll, and, at UIL for fourth in dictionary skills, fourth in impromptu speaking, third in oral reading, ninth in social studies, seventh in calculator, eighth in maps, graphs and charts, eighth in number sense, eighth in listening and sixth in ready reading; Dustin Neely, for the “Perseverance” award and for taking eighth in spelling and sixth in oral reading at UIL; and Axel Sotelo, for the “Best Helper” award..

 

Seventh-grade award recipients were: José Acosta, for placing ninth in maps, graphs and charts, seventh in listening, eighth in dictionary skills, seventh in science, ninth in number sense and eighth in social studies at UIL; and Luis Guillen, for AB Honor Roll, and for placings of sixth in maps, graphs and charts, third in social studies, seventh in dictionary skills, eighth in spelling, eighth in science and eighth in number sense at UIL.

In eighth grade, the award winners were: Iris Ayala, for perfect attendance, and, in UIL, for 11th in calculator, ninth in impromptu speaking, 13th in spelling, 10th in number sense and 10th dictionary skills; Luis Ayala, for perfect attendance and AB Honor Roll, and, in UIL, ninth in science, 10th in calculator, 11th in spelling, ninth in number sense, ninth in dictionary skills, ninth in oral reading and ninth in social studies ; Kortney Burford for A Honor Roll and the “Junior High Math Guru” award, and, in UIL, second in maps, graphs and charts, fourth in social studies and 10th in science; Reyes Espinoza, for 12th in spelling, eighth in number sense, eighth in dictionary skills, 10th in oral reading and eighth in maps graphs and charts at UIL; Hunter O’Leary, for eighth in impromptu speaking, eighth in oral reading and seventh in social studies at UIL; and Jeremiah Rauch, for AB Honor Roll and, at UIL, eighth in science, seventh in maps, graphs and charts and eighth in social studies.

 

Tenth-grader Esteban Morales was honored for A Honor Roll.

 

In 11th grade, Vanessa Galvan was honored for AB Honor Roll and received the “World's Best Student Award, and fellow junior Tristan Smetak was honored for AB Honor Roll.

 

And among the senior class, award recipients included: Kassandra Acosta, for A Honor Roll; Maxine Burford, for A Honor Roll and the “High School Math Guru” award; Christian Mendoza, for AB Honor Roll; and Galicia Velarde, for AB Honor Roll

 

Congratulations to these hardworking Cougar scholars, to all the parents, families and community members who joined us at the awards ceremony, and to Catrina Wilson for organizing the event!